pylony reklamowe Graffico

Słownik pojęć związanych z reklamą wizualną

AGENCJA REKLAMOWA

Agencja reklamowa jest firmą usługową, która doradza oraz realizuje dla swych klientów różnego rodzaju kampanie reklamowe, PR-owe, wizerunkowe. Nie myl agencji reklamowej z pojęciem producenta reklam, który skupia się na prototypowaniu i komercjalizacji wzornictwa przemysłowego oraz produkcji jednostkowej lub seryjnej elementów identyfikacji wizualnej takich jak: pylony reklamowe, witacze, pylony cenowe, otoki reklamowe, litery 3D, kasetony, stojaki, standy, billboardy i konstrukcje reklamowe.

BACKLIT, BACKLIGHT

Backlight to wydruk wielkoformatowy na tkaninie PCV lub plexi. Stosowany jako nośnik reklamy, na którą pada światło od tyłu. Najpopularniejszą formą backlighta jest kaseton.

BANNER, BANER

Baner jest formą reklamy, komunikatu lub innego przekazu wydrukowany na płachcie materiału – tkaninie banerowej. Zobacz film z instalacji baneru  KLIKNIJ TUTAJ

BILLBOARD

Billboard to nośnik reklamy, będący dużą, często oświetloną tablicą, która jest zazwyczaj umieszczana w strategicznych lokalizacjach, wzdłuż dróg, na budynkach lub w miejscach o dużej widoczności. Standardowe wymiary plansz to 504x238cm, 600x300cm, 900x300cm. Wysokość nogi konstrukcji billboardowej to przedział od 3-20 metrów. Billboardy są też jednostronne, dwustronne, trójstronne i typu V. Plansze billboardowe wyklejane są wydrukiem na folii lub papierem blueback.

BRANDING

Branding to proces tworzenia i zarządzania marką w celu budowania jej tożsamości i wizerunku na rynku. To zestaw działań mających na celu nadanie marki unikalnego charakteru, wartości i postrzegania przez konsumentów. W tym celu wykorzystuje się wiele narzędzi m.in. reklamę zewnętrzną – pylon, litery 3D, otoki, szyldy, portale, elementy ambientowe, witacze, konstrukcje reklamowe, itp.

BRIEF

Brief to dokument zawierający uporządkowany spis celów kampanii i wytycznych jakie ma spełniać reklama lub dana kampania. Przygotowuje go zazwyczaj klient. Na jego podstawie zespół kreatywny i dział mediów przystępują do pracy nad przygotowaniem projektu reklamy i media planu. Jest to dokument pełniący główną rolę w przygotowaniu kampanii reklamowej. Dla potrzeb wewnętrznych w agencjach reklamowych stosuje się bardziej rozbudowane briefy, ich powstanie uzależnione jest od wielkości i stopnia złożoności danej kampanii oraz od jego odbiorcy, są to np.: brief mediowy, kreatywny oraz produkcyjny. BRIEFING z jęz. ang. odprawa, przegląd faktów, jest to jeden z najważniejszych metod współpracy między agencją reklamową a klientem

CITYBOARD

Cityboard jest to rodzaj wielkoformatowego nośnika reklamy zewnętrznej. Cityboard jest oświetloną, wolnostojącą tablicą reklamową, potocznie zwaną billboardem o wymiarach 504x238cm, 600x300cm, 900x300cm, 1200x300cm, zlokalizowaną przy drogach o dużym natężeniu ruchu.

CITYLIGHT

Rodzaj reklamy zewnętrznej, która jest umieszczana w gablotach oświetlanych na zewnątrz lub wewnątrz przystanków autobusowych, na ulicach, w centrach handlowych, itp. Występuje też w formie wolnostojących słupów reklamowych. Citylighty są zazwyczaj podświetlane, co pozwala na wyeksponowanie reklamy zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, a wymienna powierzchnia reklamowa umożliwia zmianę jej treści.

DIBOND

To materiał kompozytowy złożony z kilku warstw aluminium, które połączone są rdzeniem z czyli polietylenu. To unikalne rozwiązanie ze względu na swoje elastyczne właściwości ma szerokie zastosowanie w branży reklamowej. Dibon jest głównie wykorzystywany do produkcji pylonów reklamowych, choć nie jest tak plastyczny w obróbce jak aluminium.

DIODA LED

Diody led to elementy elektryczne podświetlające reklamy, zastąpiły skutecznie neon i żarówki. Średni czas życia markowych modułów led bywa określany na ~50 000 godzin. Zakładając, że reklama świeci ok. 10h na dobę, ok. 300 godzin miesięcznie, relatywny czas funkcjonowania to ok. 15 lat. Przez ten czas tracą tylko 30% natężenia światła, co jest niezauważalne przez ludzkie oko. Diody mają różne IP.

EFEKT HALO

Efekt “halo” w reklamie świetlnej to sposób świecenia, który polega na tym, że litery/logo/elementy graficzne świecą światłem odbitym od elewacji. Tworzy to wokół obrysu znaków łunę rozproszonego światła, efekt aureoli.  Litery podświetlane od tyłu są mocowane do elewacji na dystansach, co nadaje im lekkości i elegancji. Czy efekt “halo” pasuje zawsze i wszędzie? PRZECZYTAJ TUTAJ.

 

EFEKT BLACK&WHITE

Efekt black&white – sposób oświetlenia liter 3D. W dzień logotyp jest czarny, w nocy świeci na biało. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w zabytkowej przestrzeni miejskiej oraz w miejscach luksusowych, kładących nacisk na elegancką i minimalistyczną formę reklamy. Więcej o technologii black&white PRZECZYTAJ TUTAJ.

 

ELASTYCZNE LICO

Elastyczne lico – to rodzaj lica litery lub kasetonu wykonanego ze specjalnej tkaniny winylowej lub tekstylnej. Tę technologię wykorzystuje się przy dużych gabarytach logotypów, by uzyskać bezszwowe lico. O zaletach elastycznego lica PRZECZYTAJ TUTAJ.

 

FREZOWANIE

Procesy obróbki powierzchni płaskich i kształtowych za pomocą wieloostrzowych narzędzi zw. frezami.

FUNDAMENT PODZIEMNY

Fundament umieszczony pod ziemią. Prace przygotowawcze fundamentu polegają na wykonaniu wykopu, ulokowaniu kosza i zbrojenia, wylaniu betonu o odpowiedniej klasie. Do fundamentu zwykle po 30 dniach kotwimy reklamę. Graffico dysponuje własnymi specjalistycznymi, certyfikowanymi ekipami montażowymi. Zobacz video z montażu reklamy:

FUNDAMENT NASTAWNY

Fundament nastawny to fundament, który umieszczony jest na powierzchni gruntu i zastępuje ten podziemny. Jest to zwykle prefabrykat betonowy lub monolit betonowy, który umieszczony jest na powierzchni gruntu, do którego kotwimy wolnostojącą konstrukcję reklamową typu pylon, totem, witacz. Rozmiar i ciężar fundamentu projektowany jest przez konstruktora.

KORPUS LITERY

korpus litery to obudowa litery, zwykle aluminiowa, spawana i malowana proszkowo, Korpus litery powinien być sztywny, by nie deformować się przez oddziaływanie silnego wiatru, wysokich i niskich temperatur.

KONSTRUKCJA NOŚNA PYLONU

Konstrukcja nośna pylonu pełni rolę wewnętrznego szkieletu, do którego montowane są pozostałe podzespoły. Jest najbardziej niewidocznym i najmniej docenianym elementem, mimo że jest kręgosłupem utrzymującym pylon reklamowy w pionie. Konstrukcja reklamy projektowana przez konstruktorów jest zgodnie z normą budowlaną oraz strefami wiatrów. Konstrukcja pylonu kotwiona jest do fundamentu.

LEDTUBA

Ledtuba to kolorowa lub bezbarwna rurka z tworzywa sztucznego, która zastąpiła długie rury neonowe. W ledtubach umieszcza się diody led – dzięki temu ledtuba świeci. Kolor podświetlenia zależy od koloru tworzywa, z którego wykonana jest ledtuba.

LICO LITERY

przód litery reklamowej, czyli element najbardziej widoczny dla obserwatora. Może być wykonany z różnych materiałów, zwykle z tworzywa sztucznego i w różnych technologiach, typu termoformowanie 3D, black&white, elastyczne lico.

LITERY REKLAMOWE NA ELEWACJI

Litery przestrzenne 3D, znaki przestrzenne, kasetony i otoki reklamowe mocowane są do elewacji na 3 sposoby: na elementach dystansowych (wtedy odstają od elewacji), bezpośrednio do elewacji (przywierają do elewacji całą swoją powierzchnią) lub z wykorzystaniem podkonstrukcji (na elewacji montowana jest podkonstrukcja, do podkonstrukcji litery). Jeśli jesteś ciekawy, jak przebiega montaż reklamy świetlnej na elewacji KLIKNIJ TUTAJ.

 

 

LITERY WOLNOSTOJĄCE

Litery przestrzenne wolnostojące to trójwymiarowe litery lub znaki umieszczone na fundamencie, dzięki któremu są w stanie swobodnie i bezpiecznie stać bez konieczności mocowania do ściany lub innego podłoża. Litery wolnostojące są wykonane z różnych materiałów, ale głównie jest to aluminium. Litery przestrzenne wolnostojące są często używane w reklamie, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Stanowią one efektowny sposób prezentacji nazw, haseł reklamowych czy logotypów. Dzięki trójwymiarowej formie, litery te zyskują na wyrazistości i przyciągają uwagę oglądających. Mogą być podświetlane, malowane, pokrywane różnymi materiałami, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność w kampaniach reklamowych. Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpocząć inwestycję, kliknij TUTAJ.

 

LITERY 3D NA DACHU

Aby reklama świetlna, litery reklamowe  były bardziej widoczne lub na inny montaż nie pozwalają warunki budynku, montaż liter przestrzennych na dachu to najlepsze rozwiązanie. Montaż reklamy świetlnej polega na umieszczeniu konstrukcji na dachu, a dopiero do niej mocowane są litery i znaki reklamowe.

 

LOGO

Jest to graficzne przedstawienie marki produktu, znaku firmowego i innych symboli umieszczanych na opakowaniach produktów, w reklamie, drukach firmy itp. tworzone przez zastosowanie koloru, rozmiaru i kształtu liter, ich układu itp. Logo powinno wyróżniać korzystnie przedsiębiorstwo oraz w miarę możliwości kojarzyć się z rodzajem jego działalności, branżą, produktami i usługami.

MEGABOARD

Jest to wolnostojąca reklama wielkoformatowa o powierzchni od 50 do 300 mkw lub więcej. Posiada system uchwytów, które służą do rozpinania banera reklamowego lub siatki mesh.

MONTAŻ PYLONU REKLAMOWEGO

Montaż pylonu reklamowego zwykle przebiega w dwóch etapach:

-instalacja fundamentu. W zależności od wielkości fundamentu, należy przyjąć, że jest to zadanie jednodniowe i zaczyna się od wykopu  przy pomocy koparki, czasem wymiany gruntu, wykonania szalunku, umieszczenia zbrojenia z koszem fundamentowym, zalania betonem (najczęściej C16/20), zawibrowania betonu.

montaż pylonu do fundamentu zwykle trwa 1-2 godzin. Instalacja rozpoczyna się od rozładunku pylonu za pomocą HDS lub dźwigu, uniesienie pylonu i umieszczenie stóp pylonu na szpilkach, przykręcenie śrub, podłączenie elektryki.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

 

NEON

Neon to rodzaj podświetlanej reklamy w formie wygiętych ręcznie w dowolne kształty rur szklanych w dowolne kształty i napełnianie neonem – gazem bezwonnym. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

OTOK REKLAMOWY

Otok reklamowy to element elewacyjny, który wykonany jest z profilowanej blachy aluminium, podświetlany, charakterystyczny dla sektora bankowego, paliwowego  i spożywczego.

PLOTER

Urządzenie do wycinania foli samoprzylepnej. Pozwala na tworzenie dowolnych naklejek wykorzystywanych najczęściej przy wizualizacji zewnętrznej. Przy zastosowaniu folii transportowej, możliwy samodzielny montaż, na praktycznie każdej powierzchni.

POS, P.O.S.

Skrót od angielskich słów Point Of Sale Materials, w tłumaczeniu na język polski są to materiały promocyjne znajdujące się w miejscu sprzedaży. Przykładem materiałów typu POS są stojaki, ekspozytory, standy reklamowe.

POSZYCIE PYLONU

To ubranie pylonu, warstwa zewnętrzna, która decyduje o jego kształcie. Najczęściej wykonane jest z blachy aluminiowej, dibondu, cortenu lub z połączenia różnych materiałów i tekstur. Zobacz film z montażu pylonu do ekspozycji wielu marek:

POZWOLENIE NA BUDOWĘ

Postawienie reklamy wolnostojącej, takiej jak reklama wolnostojąca typu pylon, witacz, czy billboard czasem wymaga spełnienia odpowiednich formalności. Jedną z nich jest pozwolenie na budowę. O tym, czy nasza realizacja będzie potrzebowała takiego pozwolenia decyduje Wydział Architektury i Urbanistyki przy Urzędzie Miasta lub Gminy. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, a pod uwagę bierze się wagę, wysokość, zastosowanie oświetlenia, lokalizację w strefie wiatrów.

PRÓBA BALONOWA

Metoda pozwalająca ustalić odpowiednią wysokość reklamy. Kiedyś wykorzystywano w tym celu duży balon napełniony helem, do którego przyłączano sznur z pętelkami co jeden metr. Klient stawał w miejscu, gdzie chciał by lokalizacja reklamy była widoczna. Po ilości supełków wypuszczonej linki określano wysokość konstrukcji. Teraz analizę wysokościową robi się przy pomocy podnośnika, co pozwala na bardzo precyzyjne określenie wysokości reklamy i optymalizację kosztów inwestycji.

PRODUCENT REKLAM

Producent reklam to firma produkcyjna, która realizuje procesy brandingu i rebrandingu w zakresie  elementów indentyfikacji wizualnej marek. Producent reklam wyposażony jest w bogaty i wszechstronny park maszyn, posiada hale produkcyjne i zatrudnia wielu specjalistów od konstruktorów, plastyków, PMów, spawaczy, elektryków, po sitodrukarzy i drukarzy. Producent reklam realizuje inwestycje od A do Z, czyli od wizualizacji, dokumentacji technicznej, audytu, próby balonowej, instalacji fundamentu, produkcji reklamy, montażu, po dostarczenie dokumentacji powykonawczej i atestów.

Wśród przedsiębiorstw można wymienić zarówno duże korporacje, jak i mniejsze firmy specjalistyczne. Niektóre z nich mogą oferować kompleksowe usługi, lub firmy o bardzo wąskiej specjalizacji, np. produkcji pylonów, witaczy i reklam wolnostojących.

PYLON, TOTEM

Pylon / totem jest to reklama wolnostojąca o różnicowanych gabarytach i designie. Najczęściej wysokość reklamy waha się między od 2m do 12m. Może występować w wersji świetlnej – podświetlanej od zewnątrz. Całość wykonana z konstrukcji nośnej (stalowej) oraz blach ocynkowanych, aluminium, dibondu z elementami z plexi płaskimi lub 3D termoformowanymi. Pylon kotwiony jest do fundamentu betonowego B20 (C 15/20) umieszczonego w gruncie. Jeśli chcesz zobaczyć, jak przebiega montaż pylonu reklamowej, zajrzyj TUTAJ.

PYLON CENOWY

Pylon cenowy jest to reklama wolnostojąca stojąca przed stacjami paliw. Ma zróżnicowane gabaryty i design. Najczęściej wysokość reklamy waha się między od 2m do 12m. Pylon wyposażony jest w wyświetlacze elektroniczne cen:

 • sterowane z klawiatury, za pomocą pilota o zasięgi 100m, z komputera na stacji przewodowo, z komputera bezprzewodowo, z telefonu komórkowego;
 • o dużej światłości 8500mcd, żywotności minimum 15 lat, kącie świecenia 140*;
 • przeznaczone do użytkowania w temperaturach -40* do +90*;
 • zabezpieczone powłoką antyrefleksyjną;
 • z automatyczną regulacją jasności;
 • w opcji mruganie wybranego elementu w celu zwrócenia uwagi.

Całość wykonana z konstrukcji nośnej (stalowej) oraz blach ocynkowanych, aluminium, dibondu z elementami z plexi płaskimi lub 3D termoformowanymi.  Pylon kotwiony jest do fundamentu betonowego B20 (C 15/20) umieszczonego w gruncie.

RURA REKLAMOWA

W przypadku autostrad i dród szybkiego ruch branże takie jak stacje paliw, hotele, restauracje drive thru, by zwiększyć zwoją widoczność z daleka eksponują swoje logo w formie kasetonu lub liter 3D na kilkunastometrowej rurze. Rura, konstrukcja reklamowa może być strunobetonowa, oktagonalna, kwadratowa, okrągła, teleskopowa a wysokość waha się od 10m do 50m. Rura reklamowa, przez niektórych zwana też witaczem, konstrukcją reklamową, wieżą reklamową, zwykle wykorzystywana jest jako oznakowanie obiektów drive thru, stacji paliw przy autostradach lub jako element oznakowania galerii handlowej, siedziby firmy, hotelu czy obiektu użyteczności publicznej. Z uwagi na gabaryt rury reklamowej, reklama jest widoczna nawet z kilku kilometrów. Do precyzyjnego określenia widoczności reklamy, przed rozpoczęciem inwestycji stosuje się próbę balonową. Zobacz montaż konstrukcji reklamowej:

REKLAMA ŚWIETLNA

Reklama świetlna jest formą identyfikacji wizualnej, która może być wykona w kilku formach takich jak litera reklamowa, pylon reklamowy, witacz, otok reklamowy, kaseton, litery wolnostojące. Reklama świetlna może być również zrealizowana w różnych technologiach, bo elementy możemy podświetlić od zewnątrz i od wewnątrz, w technologii “halo”black&white.

SOLVENT, wydruki solventowe

Jedna z metod druku wielkoformatowego. Wydruki drukowane są rozpuszczalnikową farbą solventową, opartą na cykloheksanolu, trwale łączą się z podłożem, agresywnie wnikając w jego strukturę. Charakteryzują się one bardzo dużą odpornością na: promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, zróżnicowane warunki atmosferyczne, ekstremalne różnice temperatur.

STAND

Stand to stojąca forma reklamy wykonana z aluminium, dibondu, blachy powlekanej lub texturowanej eksponująca logo marki oraz produkty.

STREFA WIATRÓW

Polskia podzielona jest na strefy, które określają wartości obciążeń wiatru oraz zmiany ciśnienia, jakim podlegają konstrukcje reklamowe oraz ich części. Stefa wiatrów jest elementem normy budowlanej. Na jej podstawie dobiera się wagę reklamy, jej konstrukcje, wysokość oraz wielkość fundamentu.

STRUNOBETON

Konstrukcja reklamowa – strunobeton jest rodzajem betonu, który został wzmocniony strunami stalowymi. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i zdolnością do znoszenia dużo większych obciążeń niż tradycyjny beton. Jest to konstrukcja charakterystyczna dla wysokich witaczy, które zlokalizowane są  przy autostradach i są charakterystycznym oznakowaniem stacji paliw, restauracji drive thru oraz centrów logistycznych. Zobacz video z montażu.

STYRODUR

Styrodur to ekstrudowane płyty ze spienionego polistyrenu. Rodzaj materiału wykorzystywany przy tworzeniu reklam przestrzennych. Styrodur ma różne grubości oraz twardość. Do cięcia styroduru wykorzystuje się wycinarkę z rozgrzanego drutu oporowego.Materiał nie jest wskazany do wykorzystania zewnętrznego ze względu na niską trwałość.

SITODRUK

Sitodruk to technika drukowania, w której forma drukowa stanowi siatkę. Miejsca niedrukujące są zasłonięte, natomiast miejsca drukujące – odsłonięte. W tej metodzie farbę nakłada się na powierzchnię sita, a następnie przeciska ją przez oczka na podłoże drukowe. Technika ta używana jest przy prostych, płaskich, wypukłych kilkukolorowych nadrukach.

SEMAFOR

Dwustronna reklama montowana prostopadle do budynku. Zazwyczaj jest to podświetlany element.

TERMOFORMOWANIE

Termoformowanie to technika formowania 3D tworzyw sztucznych. technologia tremoformowania polega na poddaniu materiału wysokiej temperaturze. Przygotowana wcześniej matryca odciska na rozgrzanym materiale pożądany kształt – logo, znak, czy literę.

WIEŻA CENOWA

Wieża cenowa, pylon cenowy jest to reklama wolnostojąca zlokalizowana przed stacjami paliw eksponująca logo marki oraz wyświetlająca ceny paliw. Pylon cenowy ma zróżnicowane gabaryty i design. Najczęściej wysokość reklamy waha się między od 5m do 12m. Pylon cenowy wyposażony jest w wyświetlacze elektroniczne cen:

 • sterowane z klawiatury, za pomocą pilota o zasięgi 100m, z komputera na stacji przewodowo, z komputera bezprzewodowo, z telefonu komórkowego;
 • o dużej światłości 8500mcd, żywotności minimum 15 lat, kącie świecenia 140*;
 • przeznaczone do użytkowania w temperaturach -40* do +90*;
 • zabezpieczone powłoką antyrefleksyjną;
 • z automatyczną regulacją jasności;
 • w opcji mruganie wybranego elementu w celu zwrócenia uwagi.

Całość reklamy – wieży cenowej – składa się z konstrukcji nośnej (stalowej) oraz profilowanych i malowanych proszkowo blach aluminium lub dibondu z elementami graficznymi wykonanymi z plexi  płaskiej lub 3D termoformowanej.  Pylon cenowy kotwiony jest do fundamentu betonowego B20 (C 15/20) umieszczonego w gruncie.

WITACZ

Witacz to wolnostojąca konstrukcja reklamowa, którą często zlokalizowana jest na rogatkach miasta informująca, że znajdujemy się już w jego obrębie. Witacze mają bardzo różny design, i zwykle eksponują herb oraz nazwę regionu lub miasta.

WOLNOSTOJĄCE LITERY 3D

Duże i wolnostojące litery reklamowe ustawiane najczęściej w centrach miast. To oryginalny następca tradycyjnych pylonów/witaczy. Najbardziej popularne litery 3D w Europie to napis IAMSTERDAM.