Kreatywna mała architektura w miastach – ŁAWKA vs ŁAWKA.

Zachodzące współcześnie na świecie zmiany we wszystkich sferach życia ludzi, wynikające między innymi z globalizacji, znajdują swoje odbicie w wyraźnych zmianach sposobów funkcjonowania ludzi, tj. codziennych rytuałów, hierarchii wartości, trybu pracy, relaksu, podróży czy odżywiania.

Zmiany są zauważalne w sposobie spędzania czasu poza domem, a co za tym idzie, korzystania z przestrzeni miejskich oraz postrzegania mebli miejskich i małej architektury. Obecne rozwiązania nie nadążają za postępującymi zmianami społecznymi i oczekiwaniami zarówno mieszkańców i turystów.

Zwykła ławka jest  obecnie wykorzystywana głównie jako miejsce krótkotrwałego pobytu, w formie przerwy w wykonywaniu innych czynności (wyprowadzanie psa, czekanie na autobus, wizyta z dzieckiem na placu zabaw).

Jan Gehl wybitny urbanista uważa, że „Jeśli chcesz w prosty sposób poprawić jakość danej przestrzeni, zaaranżuj więcej miejsc do siedzenia”. Bardzo się z tym zgadzam, bo sama jestem „mieszczuchem” i uwielbiam spędzać czas w mieście. Uwielbiam letnie niedziele, gdy biorę kawę, książkę, psiaki i idę na zielony skwerek nieopodal mojego domu. O czy marzę? Żeby położyć moją kawę na ławę. Usiąść na wygodnej na ławce i poczuć labę. Brakuje mi więcej ławek i zieleni do siedzenia, do myślenia, do jedzenia, do czytania, do cieszenia się słońcem i życiem.

Zwykła ławka już nie wystarcza. Powodów jest wiele:

  • jako mieszkańcy szukamy bardziej rozbudowanych konceptów mebli miejskich, modułowych i kreatywnych ławek i foteli wśród zieleni, gdzie możemy spotkać się ze znajomymi na kawę, pogaduchy, lemoniadę.
  •  lubimy pracować hybrydowo i outdoorowo, więc potrzebujemy przyjaznych przestrzeni do zdalnej pracy na powietrzu, na ławce, czy parklecie.
  • kochamy miejskość, ruch, światła, dźwięki miasta, chcemy  iść „na miasto”, ale nie zawsze do knajpki. Czasem mamy ochotę poczytać książkę, czy pobujać w obłokach  w parku lub na skwerze. Do szczęścia potrzebny jest tylko nietypowy fotel, hamak czy ławka.
  • szukamy odmienności od codzienności
  • kochamy miejską dopaminę, elementy architektury i małej architektury oraz sztuki, które zaskakują nas designem, wyjątkowością, multi-funkcjonalnością. Ławka w mieście może stać się meeting pointem, bohaterką instagramowych zdjęć lub po prostu ławą na kawę.
  • lubimy funkcjonalne przedmioty z dodatkową funkcją jak na przykład ławka zintegrowana z biblioteką do bookcrossingu.

Co powiecie na takie ławki?

Graffico zaprasza do współpracy w zakresie tworzenia spersonalizowanej i kreatywnej małej architektury dla przestrzeni miejskich, hotelowych, biurowych, firmowych.

Chcesz poczuć efekt ŁAW, zapraszam do kontaktu.

Ola Włodarczyk