Czym są neony w reklamie?

Ostatnio wpadło nam w ręce zdjęcie, które powstało prawie 20 lat temu. Wtedy właśnie Graffico otworzyło Galerię Neonu Użytkowego. Tworzyliśmy różne elementy z dziedziny sztuki, designu, dekoracji wnętrzarskich.

Galeria nie przetrwała, choć była wspaniałym konceptem, pewnie bo Toruń za mały, bo to było 20 lat temu, bo nasza świadomość biznesowa była inna, bo i my i klienci nie byliśmy do tego przygotowani, bo była to awangarda na tamte czasy.

Jest wśród nas wielu fanów szklanych neonów, które są magiczne i otulają przestrzeń publiczną niepowtarzalnym światłem. Neony wciąż budzą nostalgię, są prominentnym symbolem lat 60-tych i 70-tych XX w. Wszyscy je kochamy.

Terminologia związana z identyfikacją zewnętrzną jest bardzo bogata. Jednak wiele pojęć dotyczących reklamy jest często mylona. Klienci wiele razy nazywają neonem pylon, plafon, literę, kaseton, otok. W rzeczywistości termin NEON zarezerwowany jest tylko dla jednej formy reklamy.

Historia neonów w reklamie

Odkrywcami neonu jako pierwiastka są brytyjscy chemicy Ramsay William i Travers Morris William. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „neos”, co oznacza „nowy”. Neon otrzymuje się ze skroplonego powietrza, poprzez destylację frakcyjną, czyli proces, który wykorzystuje różnice w temperaturach wrzenia poszczególnych składników powietrza. Dzięki temu następuje rozdział danej mieszaniny na frakcje o różnej lotności.

W Polsce w latach 60. i 70. to czas pojawiła się największa liczba neonów. Wtedy, pełniły one rolę ozdobną lub informacyjną. Pierwsze reklamy świetlne zostały stworzone przez francuskiego artystę Pierre’a Bonnarda w 1922 roku. Swoje reklamy umieszczał on na murach ulic.

Pierwszy neon w Polsce pojawił się w Warszawie w 1926 roku na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich. Pod koniec lat 60. i w latach 70. także we Wrocławiu nastąpił neonowy boom. Miasto, dzięki niesamowitym światłom w nocy nabierało nieprawdopodobnego uroku.

Technologia neonów

➡Kolor
Źródłem koloru jest wypełniający rurkę neonową gaz szlachetny, który wytwarza światło pod wpływem przepływającego prądu. Najpopularniejszymi gazami stosowanymi do napełniania neonów są neon (Ne) i mieszanka Argon/Neon (Ar/Ne). Czysty neon wytwarza światło pomarańczowoczerwone natomiast argon emituje światło o barwie bladoniebieskiej. Dla zwiększenia intensywności światła do rurek neonowych wypełnionych argonem dodaje się śladowe ilości rtęci. Jeśli chcemy uzyskać większą liczbę kolorów wnętrza rurek przezroczystych pokrywa się luminoforem, który w połączeniu ze światłem argonu lub neonu pozwala na uzyskanie większej gamy barw.

➡Świecenie
Neon świeci gdy prąd elektryczny przepływając przez rurkę neonową napełnioną gazem szlachetnym, bombarduje atomy gazu wytrącając je tym samym z ich orbit. Elektrony uderzając o siebie zmieniają kierunek swojego ruchu i trafiają z powrotem na orbity. Podczas powtórnego połączenia wytwarzana jest energia emitowana w postaci światła.

➡Formowanie
Rurka trafia w ręce szklarza, który formuje ją w płomieniu ognia wytwarzanego przez palnik gazowy.

➡Neon reklamowy
Termin NEON w reklamie zarezerwowany jest tylko dla elementu szklanego – rurki, która formowana jest według naszych potrzeb, wypełniona gazem.

Wszystkie inne podświetlane elementy identyfikacji wizualnej mogą nosić nazwę: kasetonu, otoku, semafora, pylonu, witacza, litery.