ZGŁOSZENIE
“LIDERZY INNOWACJI POMORZA I KUJAW 2019”

 

Innowacyjność wdrożonej technologii/produktu/usługi (ciąg dalszy):

Wiele polskich miast, również tych w województwie kujawsko-pomorskim, może pochwalić się imponującymi, zabytkowymi starówkami, które nie tylko zachwycają historią i architekturą, ale także przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym klimatem. Starówki z reguły tworzą centrum miast, dlatego pełnią rolę turystyczną, kulturalną i kulinarną. Ale nie tylko. Na ulicach starówek spotkać możemy sklepy z pamiątkami, odzieżą, obuwiem, banki, perfumerie i inne placówki usługowo-handlowe. Z uwagi na silnie rozwiniętą konkurencję na dość niewielkiej powierzchni, punkty handlowe mają potrzebę reklamowania się w jak najbardziej charakterystyczny i przyciągający klienta sposób. Zarówno kształt, kolor jak i forma reklam z reguły jest bezpośrednio związana z wizją samego właściciela obiektu, który najczęściej decyduje się na dużą i jaskrawą w kolorystyce formę. Jest to powodem bardzo dużego chaosu reklamowego, z którym walczy coraz więcej miast, chcących zachować unikalność miejsc historycznych. Polskie starówki zaśmiecane są nieestetycznymi, nieeleganckimi i nielicującymi z powagą miejsca reklamami, które nie tylko zaburzają odbiór piękna architektury, jej detali, czy cech charakterystycznych, ale sprawiają, że traci ona swój niepowtarzalny klimat, stając się miejscem przejaskrawionym i trudnym do okiełznania. Na jednej tylko kamienicy można bowiem spotkać reklamy aluminiowe, plastikowe, kolorowe, kwadratowe, czarno-białe, przylegające do elewacji i od niej odstające. A co najgorsze – najczęściej mało estetyczne zarówno w formie jak i wykonaniu. A przecież starówki to miejsca zabytkowe, podziwiane przez turystów, które powinno być traktowane z należytym szacunkiem i dbałością o unikalność.

Wiadomym jest fakt, że reklam nie da się wykluczyć z przestrzeni miejskiej starówki, w której odbywa się biznes i walka o każdego klienta oraz turystę. Można jednak postarać się, aby nośniki reklamowe miały charakter jednolity i spójny technologicznie, pasujący do zabytkowego otoczenia.

Rozwiązaniem z zakresu identyfikacji wizualnej, które wdrażamy i proponujemy polskim miastom jest innowacyjna technologia Black&White. Reklamy (kasetony, litery 3D), wykonane w tej technologii w dzień przyjmują elegancki, czarny kolor, który bardzo dobrze współgra z czerwienią cegieł i kolorowymi fasadami kamienic. Nocą natomiast reklamy święcą wyraźnym, białym światłem, co nie tylko wpływa na ich widoczność, ale podkreśla detale architektoniczne budynków, na których się znajdują. Efekt czarnego koloru w dzień, a białego podświetlenia nocą można uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów koloru czarnego, które charakteryzują się wysoką przepuszczalnością białego światła od wewnątrz. Dodatkowo reklamy podświetlone są specjalnymi modułami LED, o niezwykłej trwałości i szczelności. Przy normalnym użytkowaniu oświetlenia, zaimplementowanego w reklamie Black&White, moduły święcą nieprzerwanie przez 17 lat, a szczelność sprawia, że nie dostaje się do nich wilgoć, ani inne opady atmosferyczne. Dzięki temu reklama wykonana w technologii Black&White nie tylko estetycznie wygląda, ale jest energooszczędna i bezpieczna dla otoczenia, a tym samym ekologiczna.

Oznakowanie reklamowe punktów handlowo-usługowych w miastach i na starówkach powinno być regulowane odgórnie, aby przejąć kontrolę i dbać o sferę wizualną starówki oraz jej odpowiedni charakter. Gdyby miasta zdecydowały się wprowadzić technologię Black&White jako jedyną możliwą formę reklamy, wygląd starówek i centrów miast uległby bardzo dużej zmianie – zyskałby należny sobie klimat i wizerunek. Przestrzeń stałaby się uporządkowana i estetyczna, przy zachowaniu wartości informacyjnej i wizualnej reklam, które przecież są bardzo istotne dla ich odbiorców.

Obecnie w Polsce nie funkcjonuje żadne miasto, w którym byłaby wdrożona polityka ujednolicenia reklam w obrębie starówki w technologii Black&White. Owszem, wiele miast podejmuje próby ustalenia „kodeksów reklamowych”, jednak większość z nich jest w fazie teoretycznej i tylko plastycznej. Nie ma podanych technologii i rysunków wykonawczych. Z tego powodu wprowadzenie idei ujednolicenia przekazu reklamowego jest innowacją w skali regionu i kraju, która wpłynie nie tylko na zachowanie dziedzictwa architektonicznego, ale również spowoduje oczyszczenie przestrzeni miejskiej z chaosu kolorów i kształtów.

Jako firma produkująca reklamy wielkogabarytowe, zajmująca się brandingiem i rebrandingiem firm oraz punktów handlowych jesteśmy w pełni przygotowani, do wykonywania reklam w technologii Black&White. Posiadamy nie tylko zaplecze techniczne w postaci parku maszyn i specjalistycznych urządzeń, ale także wykwalifikowaną kadrę designerów, inżynierów, techników oraz pracowników produkcyjnych, którzy na co dzień tworzą reklamy estetyczne i zgodne z panującymi trendami. Wobec tego faktu firma Graffico jest w pełni gotowa do masowej produkcji reklam w technologii Black&White. Ta technologia nie jest na obca – stworzyliśmy już kilkadziesiąt reklam Black&White. Jedną z nich, jest reklama Hotelu Bulwar w Toruniu, dzięki której hotel umiejscowiony w zabytkowym budynku zyskał nowoczesną, ale podkreślającą majestat architektoniczny i charakterystyczną dla Torunia, czerwoną cegłę.

 

WIZUALIZACJE DZIENNE I NOCNE
Przykłady zmiany oznakowania na terenie starówki. Aby zobaczyć zmianę, należy kliknąć myszką kulkę suwaka i przesuwać w lewo/prawo.

WIZUALIZACJA 1 – DZIEŃ

WIZUALIZACJA 1 – NOC

WIZUALIZACJA 2 – DZIEŃ

WIZUALIZACJA 2 – NOC

WIZUALIZACJA 3 – DZIEŃ

WIZUALIZACJA 3 – NOC