Wracamy do Was po dłuższej przerwie i witamy w Nowym Roku! :)

Pomimo tego, że trwa obecnie kalendarzowa zima, pogoda na to w ogóle nie wskazuje. Nie pada śnieg, nie ma przymrozków, ale …. jest ciemno. Słońce rzadko wygląda zza chmur, większość dni jest pochmurna i szara. I dzisiaj właśnie porozmawiamy o słońcu – czy da się bez niego żyć, a może czy da się żyć TYLKO dzięki niemu? Poznacie miasteczko, w którym słońce nigdy nie świeci oraz osoby, które nie spożywają posiłków, ponieważ żywią się… energią słoneczną. Zaczynamy!


TEMAT 1 – MROCZNE MIASTECZKO

Mieszkańcy norweskiego Rjukan przez większość roku nie widzą słońca. Miasteczko wciśnięte jest pomiędzy dwa zbocza, które zasłaniają słońce. Lokalny artysta znalazł jednak sposób, by promienie słoneczne padały chociaż na główny plac. Pomogły mu lustra.

TEMAT 2 – SŁONECZNY POKARM

Coraz więcej słyszy się o wegetarianizmie, weganizmie, niespożywaniu laktozy czy glutenu. A słyszeliście o bretarianach? To osoby, które nie jedzą…nic. Twierdzą, że żywią się tylko energią słoneczną i nie potrzebują normalnych posiłków. Zobaczcie wywiad z bretarianami i lekarzem, który wyjaśnia czy taka forma odżywiania się jest w ogóle możliwa.